Održana svečana sjednica za Dan nezavisnosti BiH, BiH Država će opstati i biti punopravna članica EU i Nato saveza

U povodu 1. marta Dana nezavisnosti  BiH 28. februara u Multimedijalnoj sali održana je svečana sjednica Općinskog vijeća Ilidža. O značaju ovog datuma govorili su predsjedavajući Općinskog vijeća Ilidža   Muhamed Omerović i načelnik Općine Ilidža prof.dr. Senaid Memić.

„Mi i danas svjedočimo kontinuitet postojanja  naše države i u to ime OV Ilidža danas svečano obilježava 1. mart Dan nezavisnosti Bosne i Hercegovine. Prije 25 godina, na današnji dan, građani Bosne i Hercegovine su izašli na referendum o samoopredjeljenju i većinskom voljom odlučili da ova naša  zemlja obnovi nezavisnost i samostalnost.Tog dana ,građani su kazali da je došlo vrijeme da, nakon vijekova tuđih uprava, Bosna i Hercegovina vrati suverenitet . Negiranje 1. marta  Dana nezavisnosti od prestavnika entiteta  RS su prekrivanje istine i odgovornosti za sve posljedice velikosrpske politike i njenih pristalica  u BiH"rekao je Omerović, te istakao da patnja kroz koju se  prošlo ali  i otpor koji se  pružio  zauvjek ce ostati u sjećanju.

„Bogatstva koja posjedujemo i snaga naše istrajnosti i odlučnosti temelji su na kojima ćemo se i u narednim godinama razvijati kao ekonomski uspješna i socijalno pravedna država.Bez patriotizma, pravde , razumijevanje drugog i drugačijeg nema prosperiteta i normalnog života. Potencijala za pravedniju i sigurniju BiH imamo. Ta snaga je u ogromnom broju mladih i obrazovanih, vrijednih i savjesnih, moralnih i čestitih ljudi , kojima treba dati šansu“ izjavio je Omerović.Dan nezavisnosti BiH građanima je čestitao i načelnik Općine Ilidža prof.dr. Senaid Memić, podsjećajući da se velika zahvalnost   duguje borcima Armije BiH,ali i da žrtve koje su date ne smiju biti zaboravljene.

„Ovo je najvažniji dan i mi nemamo važniji datum.BiH nije onakva kakvu smo željeli ali zapitajmo se jesmo li i mi ljudi koji se zalažemo za napredak?Onaj ko nije dobronajmjeran i nema čistu savjest i patriotizam ne može biti dobar za državu. Mi smo svi jednaki i svi trebamo voljeti našu državu više od naših kuća, naših ulica ali čuvajući naše familije,kuće i porodice i respektujući druge,a istovremeno njegujući tradiciju pokazat ćemo da smo učinili ono sto je do nas.A samo zajedno možemo znanjem i ljubavlju jačati jedinu nam domovinu BiH.Rezervne nemamo“ rekao je u svom govoru načelnik Općine Ilidža prof.dr. Senaid Memić.

Gost sjednice OV bio je i Šefik Džaferović, predsjedavajući Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine BiH koji je u svom obraćanju  rekao da su najbolji sinovi BiH šehidi,njihove porodice,  ratni vojni invalidi i svi borci koji su dali doprinos u odbrani od agresije.On je podsjetio na izjave prvog predsjednika BiH Alije Izetbegovića kada se potpisivao Dejtonski sporazum.

„Ovo nije pravedan mir ali je bolji od nastavka rata.Mi danas zivimo u znaku ove dvije rečenice“naglasio je Džaferović te poručio svima koji ne doživljavaju BiH kao svoju domovinu da će ona opstati i biti punopravna članica EU i Nato saveza.

Prigodan program izveli su učenici osnovnih škola sa područja općine Ilidža.