Potpisan sporazum o saradnji općina Novi Pazar i Ilidža  

 

Delegacija izvršne  i zakonodavne vlasti Općine Ilidža 20. novembra 2017. godine posjetila je Novi Pazar. Predstavnici Novog Pazara goste su  upoznali sa kulturno historijskim spomenicima i ljepotama ovog grada, ali i sa problemima sa kojima se susreću.

Gradonačelnik Novog Pazara Nihat Biševac i načelnik Općine  Ilidža prof.dr. Senaid Memić potpisali su  Sporazum o saradnji u oblasti kulture, sporta,  privrede i obrazovanja.
“Ove dvije opštine treba da budu most saradnje između BiH i Srbije, a nama je ostavljena mogućnost da tu saradnju unaprijedimo  kroz zvanične institucije lokalne samouprave. Sporazum o međusobnoj saradnji podrazumijeva da će Novi Pazar i Ilidža, koja je jedna od najuspješnijih opština u Bosni i Hercegovini, raditi zajedno na svim poljima, a naročito će se ta saradnja ogledati u kulturi, privredi, sportu i obrazovanju” izjavio je  Biševac.

Prema njegovim riječima puno Sandžaklija živi na Ilidži   i  uspješni su privrednici koji će kako se nada ovu međusobnu saradnju unaprijediti.

“Poštujući zakonske okvire i demokratske principe dvije država, Novi Pazar  i Ilidža će sarađujući  na institucionalnom nivou, potpisivanjem  Sporazuma  kao prvog  koraka,  realizovati niz zajedničkih projekata ,čime ćemo potvrditi važnost ovog sporazuma, jer su mogućnosti za saradnju i povezivanje ljudi sa ovog prostora velike, naročito ako se ima u vidu uspjeh  i potencijali privrednika. Razmijenit ćemo  iskustva i zajedno doći do onoga što je na lokalnom nivou kod svakog od nas najbolje a korisno u partnerstvu ”, izjavio je gradonačelnik Biševac, i poželio  gostima da se u gradu osjećaju kao i u svojoj opštini.

Načelnik Općine Ilidža  prof.dr. Senaid Memić naglasio je da se napredak Novog Pazara  vidi, te da je oduševljen gostoprimstvom građana Novog Pazara. 

Načelnik Memić je rekao  da su najbolji put do uspjeha bratski odnosi i međusobna saradnja. a nije krio  da  ga je iznenadilo  gostoprimstvo ljudi koji vode  grad, a i svih građana koje je sreo.

“Potpisani dokument znači da krećemo  u jednu lijepu priču. Potvrdili smo da ćemo slušati savjete o onome što znate bolje, a da ćemo u oblastima gdje znamo malo bolje, pomoć nuditi vama”, dodao je načelnik Memić, istakavši da je potpisivanje sporazuma obostrano priznanje da je u proteklih 20 godina moglo biti učinjeno više na međusobnom povezivanju.

“Da nastavimo putem napretka, neophodno je da se saradnjom ali i bratski, povezujemo i pomažemo jedni drugima. Pozivam vas sve na zajedništvo da budemo primjer kako je moguće sarađivati sa drugima i biti najbolji”, zaključio je u ime delegacije načelnik Općine Ilidža  prof.dr. Senaid Memić.

Svečanom potpisivanju sporazuma Novog Pazara i Ilidže prisustvovali su odbornici Skupštine grada, rukovodstvo Novog Pazara, ali i vjećnici Općinskog vijeća Ilidža, kao I saradnici načelnika Memića.

Potpisivanju sporazuma o saradnji prethodila je zajednička sjednica članova Gradskog vijeća Novog Pazara i Općinskog vijeća Ilidže.