Općina Ilidža i dalje lider po broju dolazaka i ostvarenih noćenja turista

Prema podacima Zavoda za informatiku i statistiku Kantona Sarajevo za period januar-novembar 2017. godine, Općina Ilidža je ostala lider u Kantonu Sarajevo po broju dolazaka i ostvarenih noćenja turista, broju smještajnih jedinica i ležaja. Kanton Sarajevo je za prvih 11 mjeseci 2017.godine posjetilo 454.029 turista, koji su ostvarili 915.095 noćenja, a broj registriranih dolazaka na Ilidžu u istom periodu je 162.889 turista, koji su ostvarili 303.640 noćenja, te je već premašen bilans ostvaren u 2016.godini. Na području općine Ilidža registrovano je 27 smještajnih objekata (23 hotela, po jedno hotelsko naselje-auto kamp, motel, hostel i ženski studentski dom) sa 1.810 smještajnih jedinica i 4.054 ležaja.Ilidžanski hoteli su opremljeni i drugim sadržajima: kongresnim dvoranama, SPA centrima, restoranskim mjestima, ljetnim baštama, svečanim salonima, otvorenim i zatvorenim bazenima, sportskim salama i drugim pratećim sadržajima, čime je obogaćena turistička suprastruktura. Uz sve navedeno, na području općine Ilidža registrovana su i 203 ugostiteljska objekta koja također upotpunjavaju turističku ponudu.Općina Ilidža kontinurano sprovodi aktivnosti na kvalitetu ukupne turističke ponude (infrastrukturalna ulaganja, izrada strateške i planske dokumentacije, poboljšanje komunalnih uslova, postavljanje turističke signalizacije i informativnih panoa na najfrekventnijim mjestima, sufinansiranje projekata koji podržavaju razvoj turizma i zaštite okoliša, te podrška kulturnim i sportskim manifestacijama), a privatni sektor kroz ulaganja u povećanje smještajnih kapaciteta, te dogradnju i rekonstrukciju postojećih ugostiteljsko-turističkih sadržaja.Ovaj rezultat je produkt konstantne sinergije lokalne zajednice i privatnog sektora, koja u konačnici vodi povećanju turističkih kapaciteta, obogaćenju turističke suprastrukture i proširenju spektara ponude turističkog proizvoda naše općine.Neizostavno,  treba napomenuti da turističkoj ponudi doprinose  lokaliteti Spomenika prirode “Vrelo Bosne” i Spomeničkog kompleksa „Tunel D-B“ koji su u žiži interesovanja kako stranih, tako i domaćih turista.