Dvadeset godina KK Ilidža

Košarkaški klub Ilidža ove godine slavi 20 godina. Sadašnji direktor Admir Sakoč ponosno kaže da vjeruju kako potencijali, struka, rad i opredjeljenost vraća povjerenje u košarkaške snove

“Bilo je faza stagniranja, osipanja članstva , slabljenja ljudskih potencijala do skorog gašenjenja svih aktivnosti. Uzroka je mnogo, od manjka ambicija tadašnje uprave, teškog zatvaranja finansijske konstrukcije do ataka spoljašnjih faktora” kaže Sakoč.

“ Mi se trudimo da vratimo KK Ilidža na najsjajnije košarkaške puteve.Želimo da ostvarimo još košarkaških snova. Sprovodimo prezentacije projekta po osnovnim školama Ilidža, otvaramo punktove, angažujemo stručne kadrove, realizujemo projekte i formiramo selekcije koje se uključuju u zvanična takmičenja KS BiH” dodaje Sakoč.

Prema njegovim riječima trenutno KK “Ilidža” na lokalitetima Ilidže, Hrasnice, Butmira, Sokolović-Kolonije, Osjeka i Rakovice okuplja oko 400 članova, sa pet selekcionih ekipa mlađih uzrasta (tri muške i dvije u ženske).

“Iskra vjere u košarku je opstala, jer kroz školu je prošlo 2.000 članova, od bivših igrača, najviše je prvenstveno dobrih ljudi, roditelja, ostvarenih u svojim profesijama (od naučnih zvanja do glumaca, inžinjera elektrotehnike, arhitekture, telekomunikacija, doktora stomatologije, profesora, ekonomista, pravnika, do kvalitetnih radnika). Ipak, neki su ostali u košarkaškim vodama kao košarkaši, treneri ili košarkaške sudije. Svako se trebaju spomenuti i treneri , bivši igrači KK Ilidža: Bilal Kulelija, Bakir Srna, Miloš Milošević , Adel Prašović, Adnan Ademović, Anes Arifović, Ammar Uzunović i Ahmet Dobrača, Elvir Zametica i Osman Handžić.

KK Ilidža imao je organizacija sedam ljetnih košarkaških kampova (Šibenik, Trogir i Neum) za 1.000 igrača koji su pored usavršavanje košarkaških vještina prošli i obuku elementarnog plivanja.

Nabrojat ćemo samo neke rezultate ovog kluba: drugo mjesto 2005. godine u A2 ligi BiH- plasman u A1 liga BiH (odlukom uprave odustali), 2004. godine drugo mjesto A 2 ligi BiH plasman A 1 lige (odlukom uprave odustali), 2003. godine prvaci Regije Sarajevo-Goražde za mlade U19, četvrto mjesto na Otvorenom prvenstvu BiH za U19, 2002. prvaci regije Sarajevo-Goražde za juniore U18, drugo mjesto FBiH za juniore U18, četvrto mjesto BiH za juniore U18, treće mjesto FBiH za pionire U14, 2001. prvaci Regije Sarajevo-Goražde za pionire U14.